مرادخانی: برگزاری مستقل 10 روز با عکاسان شایسته قدردانی است

اختتامیه پنجمین همایش 10 روز با عکاسان برگزار شد

اختتامیه پنجمین همایش 10 روز با عکاسان با حضور معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل هنرهای تجسمی و عکاسان و علاقه مندان عکاسی عصر یکشنبه 28 آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

سید عباس میرهاشمی؛ دبیر پنجمین همایش 10 روز با عکاسان در این مراسم گفت: امیدواریم این اتفاقات در خدمت به جامعه عکاسی و فرهنگ و هنر خوش یمن و پرثمر باشد. در پنجمین همایش 10 روز با عکاسان برنامه ها و فعالیت هایی انجام شد و برنامه هایی نیز به دلیل کمبود فرصت محقق نشد که امیدواریم در دوره های آینده انجام شود و به زودی اتفاقات خوشی را از طرف هیات مدیره انجمن عکاسان ایران شاهد خواهیم بود. راه اندازی دبیرخانه دائمی همایش 10 روز با عکاسان و کمیته مسابقات و همایش ها در انجمن و معرفی دبیر ششمین همایش در آینده نزدیک که فرصت یک ساله را برای برنامه ریزی همایش دوره بعد فراهم می کند اتفاقات خوشی است که در آینده نزدیک انجام می شود.

میرهاشمی افزود: همایش 10 روز با عکاسان جشن 10 روزه عکاسان ایت که تشکل ها جمع می شوند تا هم خواسته های خود را بیان کنند و هم مباحث علمی و هنری را ارائه کنند.

دبیر پنجمین همایش 10 روز با عکاسان با ارائه گزارشی از این همایش گفت: برنامه ها و فعالیت های متعددی در این دوره برگزار شد. نمایشگاههای اصلی و جنبی همایش در پنج محل یعنی خانه هنرمندان ایران، موزه امام علی(ع)، فرهنگسرای ارسباران، موزه عکسخانه شهر و گالری مریم برگزار شد. در بخش نگاه شخصی 24 عکاس از سراسر کشور تجربه های خود را بیان کردند و 9 کارگاه با شرکت 450 نفر برگزار شد. 23 نشست و سخنرانی و برگزاری تور عکاسی برنامه های دیگر این دوره همایش بود.

اکبر عالمی در این مراسم با آرزوی یکپارچگی جامعه عکاسی گفت: انجمن عکاسان ایران سال 1384 بنیان گذاشته شد و امروز همایش 10 روز با عکاسان به پنجمین دوره رسیده است و هر دوره بهتر از دوره قبل است. استقلال مالی برای دوری جستن از دیدگاههای حکیم فرموده در کنار یکپارچگی انجمن ها ضرورت است و امیدواریم انجمن ها و عکاسان کاملا منسجم شوند. پرهیز از درجا زدن امر مهمی است زیرا درجا زدن ما را به انحطاط می برد. 
عالمی با اشاره به آثار پنجمین همایش 10 روز با عکاسان گفت: حرکت های نو را در نمایشگاه های همایش در خانه هنرمندان دیدم و عکس هایی از مهدی پاسگر دیدم که هم می تواند اقلیم ما را معرفی کند و هم توانایی هنرمندان جوان را نشان دهد و آینده متعلق به جوانان است. بدترین شاگرد کسی است که برای استادش شاگرد باقی بماند و جوانان و شاگردان باید با حفظ احترام از استادان خود پیشتر بروند.
عالمی درباره عکاسی گفت: عکاسی یک پدیده شگفت انگیز و معجزه ای در تاریخ هنرهای نوین است و تاریخ عکاسی مفصل است. 33 سال پیش دکتر ندیمی معاون وزیر علوم از من و مسعود معصومی خواست شرح درس عکاسی را بنویسیم که هنوز این شرح عکس تغییر نکرده و لازم است که توسط عکاسان امروز تغییر کند. عکاسی در عصر دیجیتال که دوربین همه محاسبات را انجام می دهد به خردورزی و نگاه و تفکر نیاز دارد.

علی مرادخانی؛ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه پنجمین همایش 10 روز با عکاسان گفت: اینکه انجمن ها خودشان با امکانات پایدار فعالیت های خود را انجام می دهند و برای این امر اراده وجود دارد یکی از وضعیت های ممتاز است که دوستان در حوزه عکاسی و انجمن عکاسان ایران به آن دست یافته اند و این همایش با حجم وسیع برنامه کاری سترگ و شایسته قدردانی است. 
مرادخانی افزود: از اینکه انجمن عکاسان ایران فعالیت ها و برنامه ها را مستقل پیش می برند سپاسگزارم و امیدوارم این حرکت ها در دیگر انجمن ها نیز محقق شود تا باری از دوش دولت بردارند.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: دولت موظف است حمایت کند و ما هم بنابر حوزه مسئولیت این شرایط را قدر می دانیم و از برنامه های ارزشمند حمایت خواهیم کرد. این آثار و برنامه های قابلیت آن را دارند که عرصه اش را فرامرزی کنیم و آثار در خارج از کشور هم ارائه شود.
مرادخانی افزود: عکاسی لحظه به لحظه با مردم ارتباط دارد و در دوره های مختلف مانند انقلاب اسلامی، جنگ و پس از آن که آثار عکاسی صرفا به عنوان هنر مطرح می شود، تاثیرگذار است بنابراین ضرورت دارد که بیشتر به این عرصه بپردازیم.
مرادخانی ادامه داد: خوشبختانه همایش 10 روز با عکاسان و انجمن عکاسان ایران برنامه ایجاد دبیرخانه دائمی هستند که این موجب می شود کارخا با استمرار پیش رود و تاثیرگذارتر باشد. 

يدالله ولي زاده؛ رييس انجمن عكاسان تبليغاتي و صنعتي ايران در ادامه اين مراسم متني را درباره همكاري و تعامل انجمن ها و عكاسان خواند و گفت: به نمايندگي از انجمن ها و تشكل هايي كه در اين جمع حضور دارند از تمامي دوستان و عكاسان عزيزمي خواهم دست كمك و همراهي را از اين فرزند خلف عكاسي ايران كوتاه نكنند و سال اينده را و سال هاي اينده را در كنار ش بمانند.
بگذاريد خاطرات كودكي برايش خاطرات با هم بودن و عشق و دوستي باشد ونه خاطره تلخ جدايي .

همچنين در اين مراسم از نهادها و مجموعه هاي خانه هنرمندان ايران، سازمان فرهنگي، هنري شهرداري تهران، سازمان زيباسازي شهرداري تهران، شهرداري منطقه 12 تهران، فرهنگسراي ارسباران، موزه امام علي (ع)، موسسه سينما شهر براي حمايت از اين پنجمين همايش 10 روز با عكاسان همايش قدرداني شد و لوح تقدير به آنان اهدا شد. همچنين با اهداي لوح از شركت آفومار، تهران فوكا، لابراتوار چاپ عكس روز، شركت نوين تجارت پارسيان، بخش برونكالر شركت آفومار، گروه سراني و معاونت فني وعمراني شهرداري منطقه هفت تهران به عنوان حاميان مالي و همراهان همايش تقدير شد.

روابط عمومی پنجمین همایش ده روز با عکاسان ایران

برای مشاهده گزارش تصویری لطفا کلیک کنید. 

واژه های کلیدی:  پنجمین، ده روز، همایش، با عکاسان، اختتامیه
تاریخ خبر: 1395/09/29