کویر جایی است که باید به آن توجه شود

عکاسی در کویر

نشست آشنایی با کویر و کویر نوردی" با حضور علیرضا فیروزی در ششمین روز پنجمین همایش 10 روز با عکاسان روز چهارشنبه 24 آذرماه برگزار شد.
علیرضا فیروزی در این نشست گفت: بیابان لوت به ثبت جهانی رسیده است. چندین بار به کویر سفر کردم که یکی از این سفرها در اسفند ماه 1393 اتفاق افتاد. در کویر امنیت بسیار مهم است و حتما باید با همراه به کویر سفر کنیم زیرا می خواهیم وارد عمق کویر شویم. 

فیروزی در ادامه بیان کرد: در سفر به کویر تجهیزات نیز بسیار ضروری است. در کویر باد و ماسه زیاد است و باید از تجهیزات عکاسی محافظت شود. در ادامه عکس هایی از "ریگ جن"، "شهداد" و... نمایش داده شد.
علیرضا فیروزی خاطرنشان کرد: برای کویر رفتن باید آمادگی روحی داشته باشیم زیرا گم شدن در کویر، شب نخوابیدن و.... نیاز به روحیه ی مقاوم دارد. همچنین باید از سلامت خودرویی که به همراه داریم مطمئن باشیم. وقتی به کویر می رویم باید تمامی وقت خود را روی عکاسی بگذاریم. انتخاب زمان مناسب بسیار مهم است. در کویر موجودات زنده از انسان ها نمی ترسند و می توانیم به راحتی عکاسی کنیم. 

فیروزی تاکید کرد: انتخاب همسفر مناسب خیلی مهم است پس بهتر است همسفر ما عکاس باشد. همچنین قبل از رفتن به کویر عکس های هوایی و نقشه ها باید بررسی شود. بهترین زمان برای رفتن به کویر لوت اواسط پاییز تا اواخر زمستان است.

 

فیلم "همراه باد، در دل تنهایی کویر" منوچهر طیاب در ششمین روز همایش 10 روز با عکاسان نمایش داده شد و اسعد نقشبندی، منوچهر طیاب، علی نیک رفتار درباره ی فیلم گفت و گو کردند.
منوچهر طیاب درباره ی این فیلم گفت: این فیلم زمانی ساخته شد که کویر برای مردم ناآشنا بود. این فیلم سبب شد مردم و عکاسان به کویر بروند. کویرگردی من از قبل ترها شروع شده بود. ما برای کویر معیار و اندازه ای نداریم. کویر افق وسیعی دارد که تا به حال آن را ندیدیم. دو سال کتاب هایی را که درباره ی کویر نوشته شده بود، خواندم و به این نتیجه رسیدم که کویر را باید بشناسم. اولین کسی که من را همراهی کرد علی نیک رفتار بود و عکاسان زیادی در این راه بودند که یکی از آن ها اسعد نقشبندی بود. ما در کویر گم شدیم و مشکلات زیادی سر راه مان بود ولی خوشحالم که به نتیجه رسیدیم. این فیلم با کمک دوستان عزیزم ساخته شد و به ثبت یونسکو رسید. کویر جایی است که باید به آن توجه شود.

روابط عمومی پنجمین همایش ده روز با عکاسان ایران

 
واژه های کلیدی:  پنجمین ده روز با عکاسان ایران، کویر، علیرضا فیروزی، شهداد، منوچهر طیاب، اسعد نقشبندی، علی نیک رفتار، کویرگردی
تاریخ خبر: 1395/09/25